Promile alkoholu v krvi

Alkoholmetr je online alkoholová kalkulačka, která vám pomůže zjistit, za jakou dobu by měla po vypití alkoholických nápojů klesnout hladina alkoholu v krvi na 0 promile.

Chcete-li zjistit svou výši promile alkoholu v krvi, pak použijte následující postup výpočtu. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobíte procentem alkoholu, který je obsažen v nápoji, a vydělte svou hmotností vynásobenou konstantou (pro ženy je konstanta 0,49 a pro muže 0,58). Jak sami vidíte, tak výpočet promile je poměrně jednoduchý. Vždy si dávejte pozor na zbytkový alkohol v krvi, který vám při kontrole mohou naměřit i druhý den. V ČR podle zákona musí být nulová hladina alkoholu v krvi řidiče, jinak vám hrozí postih.

Příklady projevů v závislosti výše promile alkoholu v krvi:

0,5 promile

S půl promile alkohlu v krvi máme obvykle příjemnou náladu, chceme si povídat a kamarádit se.

1 promile

Při jedné promile prudce stoupá naše sebevědomí a odvaha, ale zároveň se nám zhoršuje rovnováha a soudnost. Sami asi znáte ty záhadné modřiny a odřeniny, které se objevují druhý den (bývají většinou z tance na stole nebo z jiných akrobatických čísel). Další šok mohou způsobit třeba také odeslané smsky či různé vzkazy, statusy a fotografie na sociálních sítích.

2 promile

Kolem dvou promile se takzvaně „vypínáme“. Pokud zrovna rovnou neusneme, pak se vystavujeme nebezpečí vážnějšího úrazu, protože nás naše motorické schopnosti už zcela opustily. V této fázi už nemá moc smysl se snažit udržet na nohou, rukou, židli nebo stole. Někteří jedinci se v tomto okamžiku mohou chovat i agresivně nebo páchat různou trestnou činnost.

3 promile a více

Pokud máte tři promile alkoholu a více, pak se vám povedlo alkoholem přiotrávit. Hrozí vám zástava srdce, zadušení, utonutí nebo třeba sežrání tygrem.

Výhodou je, že pokud to nakonec přežijeme, tak si od určité doby většinou vůbec nic nepamatujeme. Což ale většinou neplatí o okolí, a proto raději vždy pijte s mírou a po požití alkoholu nikdy neřiďte motorová vozidla.